Wybierz jezyk: polski | English

z ostatniej chwili // Zmowa milczenia? Rak jajnika – temat tabu.

Jak wynika z badania IQS pt. „Zmowa milczenia”*, które przeprowadziliśmy na zlecenie Kwiatu Kobiecości w związku z kampanią „Diagnostyka jajnika” – 62% kobiet bardzo rzadko lub w ogóle nie rozmawia w rodzinie o chorobach kobiecych.  Co  czwarta wstydzi się rozmawiać na temat chorób kobiecych nawet z lekarzem. Taką rozmowę najczęściej prowokuje przypadek zachorowania w najbliższym otoczeniu, bądź choroba znanej osoby. Brak wiedzy oraz poczucie „mnie to nie dotyczy” – to jeden  z głównych powodów niepodejmowania rozmów.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania:

Badania dla Kwiatu Kobiecości w związku z kampanią „Diagnostyka jajnika” potwierdza, że wiedza na temat profilaktyki nowotworowej jest w Polsce na niezbyt wysokim poziomie. Niemal co trzecia kobieta nie wie jakie badania powinno się wykonać w przypadku obciążeń genetycznych nowotworami ginekologicznymi. W ramach profilaktyki najczęściej wykonywana jest cytologia i USG dopochwowe.

Profilaktyka chorób piersi jest na wyraźnie niższym poziomie, mniej niż co druga kobieta miała wykonywane badanie USG. Większość kobiet w miarę regularnie wykonuje samobadanie piersi, ale niepokojące jest, że co trzecia jest zdania, że to wystarczy i nie ma potrzeby wykonywania innych badań.

Dla pacjentek tematyka chorób onkologicznych jest trudna z różnych powodów. W rodzinie rzadko rozmawia się na te tematy, nawet jeśli w przeszłości wystąpiły przypadki zachorowań.

Kobiety nie podejmują tematu ponieważ mają poczucie braku wystarczającej wiedzy, nie wiedzą o czym dokładnie miałyby rozmawiać. Również ginekolodzy rzadko inicjują rozmowy na ten temat. Niski poziom wiedzy oraz brak inicjatywy ze strony lekarza, u niektórych pacjentek może wspierać poczucie, że temat ten ich nie dotyczy. Ale tematyka chorób kobiecych jest także dla Polek krępująca. Najswobodniej czują się w rozmowie z przyjaciółką. Zarówno rodzina jak i lekarze stosunkowo często budzą skrępowanie. Szczególnie niepokojący jest wstyd przed lekarzem. Osoby dla których choroby są tematem tabu zdecydowanie rzadziej wykonują badania profilaktyczne.

Doświadczenie z kobiecą chorobą nowotworową miała blisko co piąta Polka.

W trakcie choroby chore, bądź rodzina chorej oczekują wsparcia przede wszystkim od najbliższych, ale często też od profesjonalistów (lekarzy, psychologów).

Niestety okazuje się, że lekarz nie jest wystarczającym wsparciem dla pacjentek nie tylko na etapie profilaktyki ale też w sytuacji choroby. Mimo oczekiwań ze strony pacjentek wsparcie ze strony specjalisty przychodzi rzadko.Warto zwrócić uwagę, że co czwarta kobieta deklaruje, że w sytuacji choroby była sama, nie otrzymała żadnego wsparcia.

Więcej na ten temat na stronie Kwiat Kobiecości.

 

KONTAKT DLA MEDIÓW
Beata Sadowska
PR&Marketing Manager
beata.sadowska@grupaiqs.pl
tel.: +48 22 592 63 00
mobile: +48 663 884 468