Wybierz jezyk: polski | English

z ostatniej chwili // Zakaz handlu w niedzielę

Zdecydowana większość Polaków (ponad 90%) słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. 60% spośród badanych osób uważa, że potencjalny zakaz będzie dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez  IQS – znaczna część społeczeństwa robi zakupy zarówno w sobotę, jak i niedzielę, a nawet w Święta. Większość słyszała również o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu. Zdaniem 60% respondentów będzie on dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych. 21% uważa, że zakaz będzie dotyczył wszystkich sklepów, bez wyjątków. W badaniu pytaliśmy także o argumenty dotyczące opinii na temat ewentualnego zakazu handlu.

Zwolennicy ograniczonego handlu wskazali, że wśród sklepów które powinny być otwarte w niedzielę należą przede wszystkim: apteki (92%), cukiernie (77%), sklepy na stacji paliw (76%)  oraz sklepy na dworcach (58%) i małe sklepy spożywcze (50%).

Dla osób, które są za całkowitą swobodą handlu w niedziele równie ważne są argumenty natury ekonomicznej (próby regulacji spraw gospodarczych przez rząd zazwyczaj nie kończą się dobrze, zakaz może spowodować wzrost bezrobocia i spadek obrotów w handlu), jak i osobistej (sklepy otwarte w niedzielę są wygodne, głównie ze względu na pracę w dni powszednie). Zwolennicy ograniczenia handlu w niedziele stawiają prawa pracowników nad własną wygodę. Uważają, że zakupy nie są odpowiednim sposobem spędzania niedzieli, ale dopuszczają możliwość otwarcia niektórych sklepów – zwłaszcza tych, gdzie właściciel sam miałby stanąć za ladą. Dla osób uważających, że handel w niedzielę powinien być całkowicie zakazany, kluczowe jest prawo pracowników do wolnej niedzieli, znacznie rzadziej powołują się na fakt, że ludzie powinni spędzać czas w niedzielę inaczej niż na zakupach – komentuje Agnieszka Kowalewska, IQS

Infografika do pobrania tutaj.

© IQS Sp. z o.o., czerwiec 2016

KONTAKT DLA MEDIÓW
Beata Sadowska
PR&Marketing Manager
beata.sadowska@grupaiqs.pl
tel.: +48 22 592 63 00
mobile: +48 663 884 468