Wybierz jezyk: polski | English

z ostatniej chwili // Tanie_drogie latanie? Infografika

Z badania internetowego przeprowadzonego przez IQS wynika, że co trzeci Polak latał samolotem w ciągu ostatniego pół roku. Dotyczy to szczególnie osób w średnim wieku 30-34 lata (42), z wykształceniem wyższym (43%), mieszkańców miast (>40%).

Ze względu na sezon urlopowy ponad połowa Polaków jako cel podróży wskazała turystykę. Loty z powodów rodzinnych zadeklarowało 3/10 badanych. Cele biznesowe wskazało jedynie 6% osób.

Jak wynika z deklaracji respondentów najczęściej wybieraną linią jest Ryanair (40%). W dalszej kolejności uplasował się Wizz Air (26%) oraz LOT (14%). Warto podkreślić, iż dla niemal każdego badanego największe znaczenie przy wyborze oferty ma cena (86%). Kwestie logistyczne są też ważne, ale zwraca na nie średnio co drugi badany: dostępność połączenia 58%, położenie lotniska 54%. 3/10 respondentów jako kluczowe kryterium wyboru linii lotniczej wskazuje zaś kwestie bezpieczeństwa.

Wiedzę na temat aktualnej oferty czerpiemy głównie ze stron internetowych linii lotniczych (79%). Z wyszukiwarek cenowych korzysta 41% badanych. Podobny wskaźnik osiągają rekomendacje znajomych i rodziny.

Naszym respondentom zadaliśmy również pytanie na temat oczekiwanej oferty. Na pytanie „Gdyby mógł Pan(i) zmienić jedną rzecz w generalnej ofercie linii   lotniczych byłoby to …” co trzeci badany wskazał na limit bagażowy (31%) oraz ceny (31%).

Podróżni wskazywali również, że rozważają również skorzystanie z tanich linii lotniczych w ciągu najbliższego półrocza (42%). Przede wszystkim dotyczy to osób młodych 25 -24 lata, z wykształceniem wyższych, mieszkańców największych miast.

Infografika do pobrania tutaj.

Sondaż przeprowadzono w sierpniu 2015 roku w ramach panelu internetowego Opinie.pl techniką CAWI N=1013 Polaków w wieku 15-70 lat.

KONTAKT DLA MEDIÓW
Beata Sadowska
PR&Marketing Manager
beata.sadowska@grupaiqs.pl
tel.: +48 22 592 63 00
mobile: +48 663 884 468