Wybierz jezyk: polski | English

z ostatniej chwili // Przemoc w szkole? Wyniki badania IQS.

Z badania skali zjawiska przemocy wśród uczniów klas gimnazjalnych (II i III klasa) wynika, iż przemoc w szkole to niestety codzienna praktyka. Najczęściej spotykaną sytuacją jest przemoc werbalna, zachowania siłowe oraz odrzucenie. Blisko dwie trzecie uczniów doświadczyło przynajmniej jednego z negatywnych zachowań na własnej skórze. Tylko co dziesiąta osoba twierdzi, że nie miała do czynienia z żadnym typem przemocy. Jednocześnie zdecydowana większość uczniów jest zadowolona ze swojej obecnej szkoły, co może oznaczać, że część z badanych zachowań stanowi niestety normę i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu

Do najczęstszych  negatywnych zjawisk,  z którymi spotyka się młodzież należy: przemoc słowna (wyśmiewanie, dokuczanie, poniżanie; częściej wśród dziewcząt) – 81%, przemoc siłowa (pobicie, a także niszczenie i zabieranie rzeczy) – 63%, odrzucenie (np. ze względu na inny sposób bycia bądź status materialny; częściej wśród dziewcząt) – 53%, cyberprzemoc  – 45%, oszustwo 23%, dyskryminacja – 8%.

Badane zjawiska zdecydowanie częściej występują w trzeciej niż w drugiej klasie gimnazjum, ogólnie częściej wskazywane są przez dziewczęta.

Reakcja na przemoc nie jest normą. Jeśli już, to następuje ona wtedy, gdy dotyczy bliskich znajomych, przyjaciół. Brak reakcji wynika przede wszystkim z obawy przed nakierowaniem przemocy na obrońcę oraz z poczucia braku wpływu na sytuację. Poza tym pojawia się również egoizm i twierdzenie, że każdy powinien dbać o siebie.

W badaniu pytaliśmy również o to, czym dla młodych ludzi jest godność. Co czwarty młody człowiek dekoduje godność jako bycie sobą, życie z poczuciem własnej wartości. Pozostałe skojarzenia dotyczą szacunku: ogólnego szacunku (20%), szacunku do samego siebie (15%), szacunku dla innych (14%).

Infografika z wynikami badania:  http://goo.gl/eJQK73

KONTAKT DLA MEDIÓW
Beata Sadowska
PR&Marketing Manager
beata.sadowska@grupaiqs.pl
tel.: +48 22 592 63 00
mobile: +48 663 884 468